Pergola jako funkční a estetický prvek

20. 10. 2020

Pergola k domu neodmyslitelně patří již řadu let. Spojuje v sobě funkcionalitu a estetiku v jeden celek. Může být vytvořena z hliníku nebo ze dřeva.

Pergola jako funkční a estetický prvek
Vynález pergoly pochází z období antiky, přesněji řečeno ze starověkého Egypta, kde částečně chránila příslušníky vyšší společenské vrstvy před prudkým sluncem. Nesmírné oblibě se těšila i v Japonsku a později v Číně, kde se stala dokonce součástí tamního koloritu. Odtud se také pravděpodobně rozšířila do Evropy. V Československu byly pergoly za socialismu jedním ze symbolů vzdoru vůči společenskému zřízení, připomínaly totiž movitější „kapitalistická“ venkovská sídla, a to příliš nehrálo do karet propagaci „diktatury proletariátu“.

Hliník nebo dřevo
Dnes pochopitelně žádný proletářský diktát nepřipadá v úvahu, ale přece jen musíme zvážit některá fakta. Především, zda bude konstrukce zhotovená ze dřeva, nebo ze slitiny hliníku.

Dřevo je materiál tradiční, nadčasový, a je-li koncepce vašeho domu a zahrady spíše v konzervativním duchu, je to rozhodně dobrá volba. Dřevěný masiv lze povrchově upravit na přání klienta do požadovaného odstínu, ladit jej do shodné barvy s dřevěnými prvky (krovy, bedněním, sokly, okenními římsami, špaletami či parapety apod.), anebo naopak vytvořit výrazný kontrastní doplněk s pnoucími rostlinami a okrasnými dřevinami. Pod takovou pergolou vynikne celodřevěný zahradní nábytek, mrazuvzdorná dlažba a doplňky z keramiky, jako jsou sošky, vázy, truhlíky a okrasné květináče.

Hliníkové konstrukce jsou více vzdušné, nosné díly i příčky mívají menší průřez a tím pádem nižší požadavky na statickou zátěž. Povrch hliníkové slitiny se upravuje eloxováním, čímž lze docílit velmi pestrých barevných tónů. Kov však působí spíše chladně a hodí se převážně k novostavbám v moderním funkcionalistickém duchu.

Zastřešená nebo volná
Kontakt s přírodou je asi tím hlavním benefitem, proč si vlastně pergolu pořídit. Umožňuje příjemné posezení, dotváří útulné prostředí v blízkosti domu, kde navazuje na okrasnou část zahrady s krátce střiženým trávníkem, jehličnany a kvetoucími rostlinami. Můžete ji ponechat otevřenou a lze ji pochopitelně částečně nebo zcela zastřešit. Variant zastřešení existuje celá řada, je to vždy otázkou dohody dle přání zákazníka a technologických možností daného projektu.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.