Odkud se vzaly altány a pergoly

14. 12. 2020

Altány a pergoly znali lidé již ve středověku, a dokonce i ve starověku. Dnes slouží především k odpočinku, což platí hlavně pro konstrukce z masivního dřeva.
Odkud se vzaly altány a pergoly
Altány nejsou novodobým objevem, stačí zavítat do některé zámecké zahrady, kupříkladu v areálu českokrumlovského panství, nedaleko od letohrádku Bellarie, je volně přístupný celodřevěný altán z poloviny 18. století, jemuž se přezdívá „Hudební pavilon“. Je dokonce obohacen vnitřní barokní výzdobou, která nenechá nikoho na pochybách, že už tu takové stavby byly již dávno.
Pergoly lidé stavěli mnohem dříve, v době před příchodem Krista sloužily jako opěrný bod pro popínání vinné révy v blízkosti panovnických sídel, byly rozšířené v Římské říši, ve starověkém Řecku, a znali je lidé na Blízkém východě.
Výstavba pergol a altánů však vyžaduje příhodné podmínky, staví se zejména tam, kde si lidé uvědomují, jak důležitý je odpočinek v blízkosti přírody, v ideálním případě na vlastní okrasné zahradě. Zejména klasické dřevěné konstrukce z poctivého masivu se velmi dobře vyjímají jako součást objektu, obklopené zelení – krátce střiženým trávníkem, záhony kvetoucích rostlin, skalničkami, okrasnými dřevinami.

Dejte přednost dřevu před hliníkem
Elektromagnetická indukce – máte-li v plánu stavět pergolu, přístřešek, nebo altán v blízkosti elektroinstalačních vodičů (např. uvažujete pod pergolou umístit zásuvky nebo světelný okruh), vyhněte se raději hliníkové a jiné kovové konstrukci. Kov totiž tzv. indukuje (zesiluje) elektromagnetické pole a způsobuje tzv. elektromagnetický smog. Venkovní pergoly by měly sloužit odpočinku, nikoli být dalším zbytečným zdrojem, který oslabuje naše zdraví. O škodlivosti elektromagnetického smogu již byla vydána řada vědeckých publikací. Dejte tedy raději přednost dřevu, které je nevodivé, a tudíž v tomto ohledu naprosto ideální.
Dlouhá životnost a vzhled – to jsou další dva hlavní důvody, proč zvolit dřevěné trámky a latě. Nevyžadují náročnou údržbu, pouze občasný nátěr obnovy lazurovacího laku, aniž by se musel starý nátěr opalovat nebo pracně brousit. I přesto, že dřevo je vystaveno povětrnostním vlivům, životnost těchto výrobků je v řádu desítek let.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.