Co nás vede ke stavbě zahradních pergol a přístřešků

22. 1. 2021

Pergola na zahradě je vždy ozdobou, dekorací, ale i svérázným přístřeškem, který poskytuje soukromí a zázemí. Obliba pergol neklesá a nestagnuje, spíše naopak.
Co nás vede ke stavbě zahradních pergol a přístřešků

Mít něco nad hlavou – člověk má odnepaměti v sobě zakódovánu informaci, že musí mít jistotu přístřeší pro přenocování, bezpečné zázemí před okolním světem, pomyslné útočiště a ochranný prvek. Není nutné bydlet přímo v betonovém krytu, stačí docela obyčejný stan na horské túře a na zahradě kupříkladu altán nebo pergola. Pergola nemusí být ani zastřešená, už jen pouhé trámky či latě nad hlavou vytváří dojem jistého bezpečí a hlavně pocit, že jsme doma, že je tu klid a pohoda.

Dekorativní prvek – ve spojení se zahradním nábytkem jde o velmi dekorativní prvek, pochopitelně by měl být nábytek z dřevěného masivu a barevně sladěný s konstrukcí pergoly. Při hledání vhodného místa a vytváření projektu stavby se vyplatí využít 3D software nebo se poradit s architektem vzhledem k tomu, že tato řešení umožňují zcela změnit koncepci zahrady. Můžete ji tím opticky zkrátit nebo prodlužit, zvýšit či snížit v případě zahradní terasy, uzavřít zahradní bazén do potřebného soukromí, propojit pergolu s přístřeškem pro auto, se zadním vchodem do domu atd.
Důležité je promyslet i dostatek soukromí vzhledem k vašim sousedům (a sousedským vztahům), které takto můžete upevnit častými návštěvami a posezením, případně grilováním, anebo se naopak před nepříjemnými sousedy chránit. Každá výstavba pergoly je vždy individuální záležitost a jde o výrobek „na míru“.

Popínavé rostliny – pergoly si lidé staví hlavně pro odpočinek a relaxaci na zahradě, ale mezi námi jsou i milovníci zeleně, nadšení zahrádkáři a pěstitelé. Pergola je skvělý způsob, jak jim vyhovět z hlediska výsadby popínavých rostlin, které nemohou mít na jiném stanovišti. Stačí jen dostatek slunečního svitu a pak už není problém zasadit břečťan, zimolez, růžový keř, akácie, chmel, vistárie, vinnou révu, loubinec, rdesno, jasmín, oměj a další známé i méně známé „popínavky“.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.