Postavit pergolu dnes znamená vybrat si mezi masivním dřevem a hliníkovou konstrukcí.

23. 2. 2021

Postavit pergolu dnes znamená vybrat si mezi masivním dřevem a hliníkovou konstrukcí. Proč se přiklonit k té dřevěné? Není to jen kvůli tradici.

Dřevo nebo hliník

Mnoho webových stránek se snaží propagovat hliníkové pergoly jako moderní prvky vhodné především k velkoryse pojatým novostavbám. Eloxovaný hliník v podstatě dále nekoroduje a tato řešení jsou prakticky bezúdržbová. Je to ale přece jen slitina hliníku – chladný kov, jak na pohled, tak i na dotek. Lidský zrak vnímá cokoli dřevěného (a pozor, máme na mysli dřevo masivní, nikoli náhražkový laminát s dřevotřískou) jako přirozenou součást prostředí, kde se pohybuje.

Dřevo působí útulně, zklidňuje psychiku a je známo, že kombinace hliníku a skla, zvláště pak s nevýraznými barvami v šedavých odstínech, zvyšuje náchylnost k tvorbě depresí, alergií a oslabení imunitního systému.

Tento jev je také markantní zejména v horách, kde je zvykem stavět dřevěnice již po staletí, výrazné je to především v Alpách na rakouské i švýcarské straně a v takových objektech se cítíme příjemně a v bezpečí. Dřevo také nádherně vyniká v kombinaci s bílou fasádou nebo vnitřní malbou a tento trend se opět vrací do pozornosti mnohých z nás, kdy dáváme přednost nábytku z masivu a bílé malbě, která odráží více světla.

Zastřešení pergol – ano či ne

Původně se stavěly pergoly nezastřešené, mělo to dva prosté důvody. Tím prvním byl estetický vzhled, kdy se dřevěná konstrukce využívala jako opěrný bod k popínavým rostlinám, např. vinné révě, přísavníku (psímu vínu), břečťanu, keřům šípkových růží atd. Druhý důvod přišel až později, kdy lidé zjistili, jak příjemné posezení pod pergolou je, a to hlavně díky přítomnosti energie rostlin a také samotného dřeva.

K zastřešení se uchylujeme tehdy, vítězí-li hledisko praktické. Výhodou je ovšem možnost pojmout toto řešení moderním způsobem a využít např. polykarbonátových plátů, které v kombinaci se dřevem nepůsobí rušivě, jsou zčásti transparentní a hlavně chrání před větrem, deštěm a UV zářením

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.