Dojem střechy nad hlavou

14. 4. 2021

Mít střechu nad hlavou znamená pocit jistoty a bezpečí. V jistém smyslu se to týká i zahradních zastřešených staveb postavených z masivního dřeva.

Dojem střechy nad hlavou

Když se zamyslíte nad tím, proč lidé tráví tolik času pod stanem v kempech, možná vás napadne příčinná souvislost pomyslné střechy nad hlavou, tedy jistého úkrytu, bezpečí a zázemí. Tento pocit přetrvává v lidském genomu po statisíce let, v přírodě bylo vždy nutné se někam ukrýt před deštěm či větrem a i když je zrovna bezvětří a slunečno, máme vždy lepší pocit z nějaké, alespoň plátěné konstrukce. Dokonce i lidé, kteří tráví noclehy pod širákem jen ve spacáku, obvykle přiznávají, že jim „něco“ nad hlavou či kolem nich schází.

Tento prastarý zvyk je také jedním z podstatných důvodů, proč se staví zahradní posezení v podobě altánů či pergol, vždyť bychom si mohli teoreticky na zahradě pouze vydláždit prostor pro umístění zahradního nábytku, kde budeme stolovat, ale bez té konstrukce kolem sebe to jaksi není ono.

Dřevo ničím nenahradíte

Pohled na dřevěný masiv uklidňuje – pouhý pohled na dřevěný nábytek, ať už se jedná o kuchyňský nebo psací stůl, komodu, truhlu, postel nebo skříň, vás uvnitř příjemně zahřeje, rozproudí energii a dodá pocit bezpečí. Propojuje nás podvědomě s živou rostlinou – stromem, jeho přírodním cyklem, není to zkrátka nic umělého, co člověk přetvořil dle obrazu svého. Letokruhy vytváří zajímavou kresbu, každý z nich je jedinečný a nelze je napodobit ani žádným laminátem nebo dýhou.

Dřevo je teplé na dotek i na pohled
– u hliníkových konstrukcí ihned zaregistrujeme pocit chladu, který se snažíme přebít logickými argumenty. Ten pocit se však objevuje znovu a znovu, při každém kontaktu. Se dřevem cítíte naopak vnitřní teplo a nemusíte o tom nikoho přesvědčovat, snadno to každý zjistí na vlastní kůži.

Kontrastní barva lazury vynikne hlavně v zahradní zeleni – nesnažte se ladit barvu přístřešku tak, aby byla shodná s nějakými jinými prvky v okolí, a naopak využijte odlišného, kontrastního odstínu, tím zvýšíte jeho atraktivitu. A chcete-li mít jistotu správné volby, přikládejte k vzorkovníku lazurovacích laků fotky vaší zahrady, resp. místa, kde bude přístřešek umístěn.

No Comments

Comments are closed.

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.