Jak je to s údržbou dřevěných pergol

14. 4. 2021

Aby vám výrobky ze dřeva vydržely dlouho sloužit, měli byste se také o ně náležitě starat. Podobně, jako pečujete o svůj vůz či domácí spotřebiče.

Jak je to s údržbou dřevěných pergol

Když se lidé rozhodují o výstavbě altánu, přístřešku či pergoly na svém pozemku, zpravidla na misky vah staví dvě základní varianty – hliníkové a dřevěné konstrukce. O hliníku je známo, že eloxovaná povrchová vrstva zabrání korozi, a tím pádem materiál prakticky nevyžaduje žádnou údržbu, ale dřevo je mnohem estetičtější, příjemnější na pohled a působí více útulně. A právě estetický vzhled spolu s praktičností a funkčností je stále důvodem, proč je o dřevěné zahradní stavby zájem i v současné době.

Spolehlivý výrobce dřevěných pergol vám nezhotoví jen konstrukci ze surového materiálu bez povrchové úpravy. Součástí komplexní dodávky bývá zpravidla, na základě dohody se zákazníkem, napuštění dřeva impregnační ochrannou vrstvou proti dřevokaznému hmyzu a houbám, tvorbě hniloby a plísní. Teprve pak se na impregnaci nanáší povrchová barva, lazurovací nebo bezbarvý lak. Povrch dřeva je tak dlouhodobě chráněn vůči povětrnostním vlivům.

Neznamená to tedy, že musíte povinně rok co rok skákat kolem pergoly se smirkovým papírem a plechovkou ochranného nátěru, ovšem čas od času, podobně jako se to provádí se zahradním nábytkem, je vhodné provádět údržbu i v tomto duchu.

Lazurovací laky mají životnost několik let, záleží na místních podmínkách (slunečním svitu, prašnosti, dešti, sněžení, větru a mrazu), takže někde stačí nový nátěr provést za tři roky, někde třeba až za sedm let.

Penetrační nátěry pro prodloužení životnosti dřeva v exteriéru se mohou aplikovat zhruba ve stejném časovém rozpětí, jako lazurovací laky. Pro tyto účely slouží např. transparentní teakový olej, který zvyšuje odolnost vůči vlhkosti a vodě a slunečnímu UV záření.

Každý rok bychom ovšem měli provádět očistu pergol, altánků i přístřešků pro auto od prachu a nečistot a vizuální kontrolu spojů a celé konstrukce, zda není nutný nějaký renovační zásah.

No Comments

Comments are closed.

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.