Pergola a altán v jednom

14. 4. 2021

Zahradní dřevěné pergoly a altány se staví již řadu let. Některé konstrukce mohou spojit vlastnosti altánu a pergoly v jeden celek. Jaké poskytují výhody?

Pergola a altán v jednom

Výhody zastřešené pergoly jistě všichni znáte – neprší vám na hlavu, jste alespoň zčásti chráněni před větrem a střecha nad vámi také působí jako psychologický jev jistého bezpečného zázemí. Velmi často se pro zakrytí horní části konstrukce volí transparentní polykarbonát, ale přece jen je to plast, a i když je dostatečně odolný a pevný, nelze hovořit o nějakém excelentním vzhledovém dojmu.

Proto se také namísto pergol v zahradách objevují altány, jejichž okrasný přínos je nesporný, jestliže zvolíte vhodné řešení, které svou koncepcí zapadá do okolního prostředí. Existuje ovšem možnost spojit altán s pergolou v jeden celek. Vztyčit trámy s podpěrami a posadit na ně sedlovou stříšku s velmi tupým úhlem a obložit ji kanadským šindelem. Spodní konstrukce pak připomíná pergolu a stříška pak zastřešený altánek.

Tato řešení se ukazují jako velmi zajímavá a vyhledávaná pro své jisté přednosti- posuďte sami:

Šikmá střecha s kanadským šindelem nádherně kontrastuje se zahradní zelení a především s trávníkem, a to i tehdy, dáte-li přednost zelenému šindelu. Stavba bude vypadat dobře s jakoukoli barvou krytiny – klasickou červenohnědou, tmavě hnědou, i s tou tmavě zelenou.

Volný průchod pod pergolou má své výhody ve srovnání s klasickým altánem, kde jsou stěny zčásti zakryté zástěnami. Vydlážděná plocha podlahy také může být větší a tím pádem se dá využít pro pokládání zahradního opalovacího lehátka, pro umístění přenosné grilovací soupravy, pro bezpečnější pohyb s různými předměty, např. tácem s pokrmy, pro volný pohyb dětí a domácích zvířat. Nebudete se ti cítit stísněně a budete si připadat spíše součástí okolního zatravněného prostoru.

Vybírejte s citem vhodné místo – kombinace pergoly a altánu vyžaduje velmi citlivý přístup a dobrou intuici k tomu, abyste ji umístili na místo, které vám bude připadat dostatečně atraktivní, a odkud budete mít zároveň dobrý výhled do blízkého okolí. Můžete kupříkladu využít nějakého 3D počítačového modelu s přikládáním fotografií vaší zahrady či návrhu pergoly a zkoušet alespoň takto si vybavit reálný konečný vzhled této stavby.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.