Proč nejsou dřevěné pergoly na ústupu

14. 4. 2021

Když se lidé rozhodují, jakou pergolu u domu postavit, pokládají na misky vah hliníkové a dřevěné konstrukce. Jaké jsou jejich zásadní vlastnosti?

Proč nejsou dřevěné pergoly na ústupu

Zájem o výstavbu pergol nepolevuje a zdá se, že do budoucna se tento trend nebude měnit. Tyto zahradní stavby oslovují mnohé z nás pro svou estetickou i funkční hodnotu, jsou součástí rodinných domů i rekreačních chat, poskytují posezení s výhledem do krajiny, anebo alespoň na okrasná zahradní zákoutí.

Otázkou však stále zůstává, jak celou konstrukci koncipovat, zda se přiklonit k bezúdržbovému a nekorodujícímu hliníku, anebo dát přednost osvědčenému masivnímu dřevu. Mohli bychom si v krátkosti nastínit, proč hliník ještě dosud dřevo nepřeválcoval, a proč pergoly ze dřeva nejsou krokem zpět:

Hliník má svá plus i mínus

Jste omezeni tvarem hliníkových profilů – slitina hliníku má odlišné vlastnosti, nežli dřevo, v konstrukci hliníkových pergol se jedná výhradně o duté profily. A proč zrovna duté profily a ne celistvý plný materiál, např. ve tvaru kulatiny? Duté profily jsou výhodnější – kdyby se konstrukce zhotovila např. z hliníkové tyčoviny, musely by být nosníky velmi masivní (a tudíž velmi drahé), aby splňovaly požadavky na pevnost. Takže zatímco dřevěné trámky lze obrobit např. zakulacením hran, vytvářet ozdobné či funkční zářezy a libovolné spoje a podpěry, u hliníkových pergol to bude zpravidla jen strohá svařovaná či sešroubovaná sestava.

Chladný kov se nehodí všude – kombinace kovu a skla je typická pro moderní městskou zástavbu – nákupní centra, administrativní budovy atp. Do těchto míst hliníková pergola perfektně zapadne a dřevěná by tu působila dojmem, že tam nepatří. A naopak, v překrásně koncipované terasovité zahradě s okrouhlými sypanými chodníčky, krátce střiženým trávníkem, vzrostlými dřevinami a kvetoucími rostlinami bude hliník vypadat jako cizorodý prvek. Dřevo je zkrátka přírodní materiál a se zahradní zelení ladí, ať už zvolíte jakoukoli barvu lazurovacího laku.

No Comments

Comments are closed.

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.