Proč se staví zahradní altány

14. 4. 2021

Domníváte se, že zahradní altány již dávno vyšly z módy současně s ukončením epochy empíru a secese? Je tomu právě naopak, jejich popularita roste.

Proč se staví zahradní altány

Kritika zahradních altánů se v našich končinách opírá obvykle o dva základní body – některým lidem připadají příliš snobské a tvrdí, že se staví tam, kde jejich majitelé už neví, čím by dali na odiv své majetkové poměry, a druhým důvodem je zbytečná investice, která jen hyzdí pozemek.

Shrňme si zde základní důvody, proč mít na zahradě vlastní altánek, a proč jeho koncepci také věnovat určitou pozornost:

Jste obklopeni přírodou – když se pozorně zadíváte na některý altán, koncipovaný na zámeckých zahradách z doby renesance, baroka, klasicismu, empíru či secese, zjistíte, jak lidem velmi záleželo na tom, aby byl vystavěn v tom nejpůvabnějším a nejharmoničtějším místě s překrásným výhledem. Pohled do přírodní scenérie hraje v lidské psychice významnou úlohu, jako příklad můžeme jmenovat zámek Litomyšl, zámek Český Krumlov, Mariinu skálu u zámku Kozel, zámek Náměšť nad Oslavou, altán Gloriet na zámku v Častolovicích, Mayerův gloriet v Karlových Varech, nádhernou secesní stavbu v Havlíčkově Brodě, anebo vrch Hostibejk v Kralupech nad Vltavou či altán v Krušovicích na Kladensku.

Je tu ticho a klid – altány se staví vždy tam, kam příliš nedoléhá hluk z ulice, a kde nepůsobí další rušivé vlivy. Ticho a klid, který přehlušuje pouze zpěv ptactva, je ten nejlepší balzám na duši, co si můžete dopřát.

Lepší regenerace a podpora imunity – je známo, že v harmonickém a poklidném prostředí se lidé rychleji léčí a také regenerují a nabírají sílu. Zahradní altán může být součástí preventivního i léčebného programu pro každého z vás, podobně jako je tomu u lázeňských procedur.

Podporuje kreativitu – v tomto prostředí vás také mohou napadnout různé životní vize a plány, můžete tu přijít na obtížná řešení některých situací, ať už se týkají financí, zdravé výživy, plánování dovolené, mezilidských vztahů, výchovy vašich ratolestí atd.

Dobře se tu čte a maluje – pro výtvarně nadané jedince je to ideální kout, kde se mohou bezstarostně oddávat své vášni. A že zrovna vy nejste výtvarně nadaní? Ve skutečnosti jsme nadaní všichni, tvrdí zkušení umělci, stačí jen chtít a začít.

Altány milují děti – rády si v nich hrají, skládají puzzle, deskové hry, vodí si tam domácí mazlíčky, vybíhají odtud na trávník, využívají bezpečného přístřeší před větrem, sluncem a deštěm. A všimněte si, že děti si tu budou rády hrát v jakémkoli ročním období.

No Comments

Comments are closed.

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.