Tradice výstavby pergol na našem území od 80. let dvacátého století

14. 4. 2021

Pergola není žádným novým stavebním prvkem, lidstvo ji zná již mnoho tisíc let. Velký boom zažily tyto konstrukce již za socialismu a dnes tomu není jinak.

Tradice výstavby pergol na našem území od 80. let dvacátého století

Zahradní dřevěné pergoly se v Československu začaly objevovat ve větším počtu na počátku 80. let minulého století. Byla to velmi zvláštní doba, jakoby ta osmička v letopočtu přinesla nové svěží klima do našich zahrad a příbytků. Lidé byli více otevření novým poznatkům a dařilo se poměrně úspěšně i přes socialistickou zkostnatělou propagandu vyrábět užitečné a praktické věci, kam pergoly pochopitelně patří.

O existenci pergol byli lidé v naší zemi obeznámeni pochopitelně již dříve, ale socialistický režim krátce po válce přisuzoval těmto stavbám buržoasní charakter, který se neslučoval s tehdejší pseudo morálkou, a tak upadaly v zapomnění, ve stínu staveb prospěšnějších vůči společnosti, jimiž byly přehrady, nové bytové domy a panelová sídliště, mateřské školy a školy, a především průmyslové objekty – železárny a důlní komplexy.

Osmdesátá léta se však již odvíjela v jiném duchu, volnějším a svobodnějším, a po sametové revoluci se existence pergol stala ještě více předmětem zájmu veřejnosti. V devadesátých letech se mnoho zahrad u rodinných domů měnilo k nepoznání, převládala tu okrasná zeleň a výstavba pergol pokračovala i nadále, pouze dřevěným konstrukcím začaly konkurovat hliníkové.

Hliník se ovšem nehodí všude, je příliš chladný a neosobní, zatímco masivní dřevo do zahradní zeleně zapadne, jako by bylo odjakživa její součástí.

Zastřešit anebo ne

Současné technologické možnosti poskytují snadná řešení zastřešení, většinou se pro tyto účely využívá polykarbonát s ochrannou vrstvou vůči UV záření, který je velmi odolný vůči mechanickému poškození, např. krupobitím. Jeho výhodou je především dobrá světelná propustnost. Nad pergolu lze také nainstalovat výsuvnou textilní roletu, anebo ji koncipovat jako přístřešek či altán se střešním bedněním pokrytým kanadským šindelem. Samozřejmě není problém zakrýt některou z bočních stěn dřevěnou zástěnou, která zajišťuje soukromí např. na okraji pozemku vůči sousedům či pozemní komunikaci.

Zajímavá řešení vznikají i v kombinaci s pnoucími rostlinami, tehdy se pergola obvykle nezastřešuje, čímž připomíná starověké stavby, s nimiž uspěli architekti v době rozkvětu slavné Říše římské.

No Comments

Comments are closed.

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.