Zahradní stavby ze dřeva mají příznivý vliv na psychiku

14. 4. 2021

Jak působí dřevo na lidskou duši? Můžete se o tom dočíst v mnoha knihách anebo v pointách některých takto zaměřených dokumentárních či hraných filmů.

Zahradní stavby ze dřeva mají příznivý vliv na psychiku

Nosníky z masivního dřeva – dřevěné trámoví je nedílnou součástí drtivé většiny sedlových střech, a když se lidé rozhodnou vybudovat na své půdě podkrovní obyvatelnou místnost, v mnoha případech se snaží zachovat alespoň malou část, drobnost – krokev, trámek, šikmou vzpěru, zkrátka něco dřevěného, co by v kombinaci s kontrastním bílým sádrokartonem vyniklo a dotvořilo útulné prostředí. Trámy ze dřeva v nás zkrátka vyvolávají dojem stability, pocit bezpečí a zároveň pěkného estetického dojmu, a to platí i o zahradních stavbách. Cítíme se zkrátka pod dřevěnými altány či pergolami příjemně.

K dřevu se toužíme přiblížit – když si sami sobě položíte otázku, proč lidé tolik touží a vyhledávají kontakt s přírodou, a proč na dovolenou jezdí raději k moři nebo do hor, nežli do přelidněných měst, vyjde vám shodný výsledek rovnice – jsme součástí přírody, i když se snažíme vyrábět mnoho syntetických produktů. Dřevo je přírodní materiál a být v jeho blízkosti znamená pohlazení na duši, zklidnění mysli, a je v zásadě jedno, zda jde o živý strom, anebo o materiál zpracovávaný truhláři a tesaři.

Dřevo vybízí k pohlazení – Květa Fialová objímala stromy téměř denně, pokud měla příležitost, komunikovala s nimi a hladila je. Mnoho lidí má také tendenci hladit krásně opracované výrobky ze dřeva – soustružené, hoblované, broušené. S tímto jevem se můžete často setkat u dřevěných soch, zatímco sochy z kamene si lidé spíše z dálky prohlížejí, těch dřevěných se touží dotýkat a hladit je.

Dřevěné suky naznačují životní cyklus stromu – o vztahu člověka a stromu vypráví řada dokumentárních i hraných filmů, z našich končin mívají nejvyšší vypovídající schopnost filmové děje posazené na Šumavu a do Krkonoš. Naznačuje se tím soulad s přírodními procesy a porozumění jejím dějům a souvislostem. Originální sukovitá kresba každého dřevěného výrobku nás posouvá tam, kde je naše správné místo, a odkud pramení naše lidská podstata – do přírody.

No Comments

Comments are closed.

© 2022 Pergoly Trutnov, s.r.o.
Tvorba webových stránek, e-shopy, SEO | Espada Webdesign s.r.o.